Nauč sa niečo nové a zaujímavé..

Ahoj, zas som tu…kedže som Ti sľúbila, že Ťa budem sprevádzať, tak som si tu pre Teba pripravila články, kde sa dozvieš všetko o správnej starostlivosti, kŕmení a čistení, aby sa slimáčiky u Teba cítili čo najlepšie. 🐌😁

Nižšie sa dočítaš všetko čo k chovu potrebuješ vedieť. ⬇️ 

V prvom rade pred tým ako sa vrhneš do chovu týchto zaujímavých zvieratiek by si o nich mal niečo vedieť. 🤓

—————————————————————————

- africké slimáčiky majú prirodzené prostredie v Afrike, kde vládne tropické podnebie s teplými, celoročnými teplotami a vysokou vlhkosťou.  

- slimák sa prispôsobil a dokáže prosperovať aj v miernom podnebí.

- afrického slimáka možno odlíšiť od ostatných slimákov vďaka svojej veľkosti a tvaru ulity.

- Tieto slimáky sa v dobrých podmienkach môžu dožiť až 8 a viac rokov.

UBIKÁCIA 

VARIANTY

PLASTOVÝ BOX – Najviac rozšírená možnosť chovu slimákov.  Box je najlacnejšia a najjednoduchšia varianta.  Výborne sa v nich udržuje vlhkosť potrebná na chov slimákov, plus tiež manipulácia pri čistení a kŕmení.  Veľkosť boxu sa odvíja od veľkosti slimáka. Vpodstate by mal box rásť spolu so slimákom a meria sa to nasledovne:

1CM ulity prilieha 1L boxu, čiže, pokiaľ majú slimáky dokopy 25CM, tak box mal mať 25-30L.

Ďalej tiež či sa jedná o stromový druh pre ktorý je lepší vyšší box alebo či sa jedná o väčší druh ktorému vyhovuje nižší a širší.  Zohnať sa dajú prakticky všade (KIK, TESCO, JYSK, TEDI, PEPCO, LIDL, OBI…)


VETRANIE BOXOV – Ideálne je nerobiť v boxe žiadne vetranie skrz mušky, slimákom stačí keď box otvoríte pri kŕmení a tým pádom sa aj poriadne vyvetrá.  Poprípade raz za 2 - 4 dni.  Drží sa tak lepšie vlhkosť a jednak je to lepšie z dôvodu možného výskytu smutníc a octomiliek kvôli potrave a výkalom. Larvy smutníc dokážu malé slimáky za pár hodín úplne zlikvidovať. 

Jedinou nevýhodu boxov vidím iba to, že nie sú až také vzhľadovo pekné.


TERÁRIUM /AKVÁRIUM - Druhá možnosť v čom chovať slimáka.  Oproti plastovému boxu sa jedná o finančne náročnejšiu variantu.  Veľkosť sa počíta rovnako ako pri boxe.  Jediné čo je pri tejto možnosti náročnejšie je udržanie vlhkosti a manipulácia pri čistení.


VETRANIE - vetranie nie je nejako potrebné riešiť, väčšina terárií ho majú automaticky zabudované.  V prípade akvária bez horného krytu je potrebné vyriešiť vetranie nejakým poklopom väčšinou sa robí z plexiskla. Tam zas opäť nie je potrebné riešiť dierky na vetranie.

Nevýhody horšej manipulácie pri čistení

Výhoda je lepší vzhľad a výhľad na slimáky


VÝBAVA UBIKÁCIE

Slimák nieje náročný na výbavu a ani ti nepovie, že si mal hentú kvetinku dať do druhého rohu.

Ako podstielku je dobré zvoliť lignocel. Výška podstielky sa odvíja od druhu slimáka, vždy by mal mať slimák možnosť sa zahrabať celý.

Ďalej stačí zaobstarať plastový kvetináč alebo kokosový domček, nech sa má slimák kam schovať.  Aby ubikácia predsa len aspoň nejako vyzerala, môžeš pridať aj plastovú misku, kam naleješ ODSTÁTU VODU(min 24h) a poslúži mu to ako bazén.

Ďalej sa môžeš ísť prejsť do lesa a napríklad nalámať vetvy listnatých stromov, mach, kôru. Ale predtým ako to vložíš do ubikácie je však potrebné to dať aspoň na 48 h do mrazničky aby sa to zbavilo rôznych baktérií a plesní z vonku.  Kôra alebo väčšie kusy dreva sa dajú ošetriť buď pečením v rúre ( vysušenie) alebo poliatím horúcou vodou.

Keď sa chceš vyhrať, môžeš pridať aj zeleň, napríklad kvety, ideálne však poriadne opláchnuť než sa dajú dovnútra pokiaľ je kvietok z obchodu a je hnojený, je to risk pre slimáky, kedže im to môže škaredo ublížiť. Najčastejšie sa používa pothos, lopatkovec, papraď, brečtan (aj keď je jedovatý slimákom to nevad), osobne ake odporúčam brečtan, pri správnej vlhkosti Ti krásne zakorení.  Ďalej môžeme dať aj bylinky – mäta, bazalka atď. Ubikáciu to pekne prevonia a slimák bude mať olovrant.


!!!!Do ubikácie nepatria žiadne tvrdé predmety – keramické misky a úkryty, kamene ani nič podobné slimák by si o ne mohol poraniť ulitu čo môže mať za následok aj smrť.!!!!


POTRAVA A KŔMENIE

Niektoré slimáky nie sú nejak extra vyberavé, naopak ja osobne môžem povedať, že sú to také odpadkové koše.😂😂

Základ je sepiová kosť, ktorú musí mať slimák k dispozícii 24/7.  Ďalšou možnosťou ako doplniť vápnik sú drvené škrupiny alebomletý vápenec - vápencom posýpame raz do týždňa.

Hlavnou potravou je zelenina, menej ovocie (NIE citrusové plody a semiačka z paradajok). 

Neodporúčam dávať uhorky a ľadový šalát. Aj keď ich slimák miluje a zje ich nedávajú mu žiadnu výživu a nemusí viac chcieť jesť nič iné.  

 ŠALÁT - rímsky, hlávkový, strapatý atď. 

ZELENINA - tekvica, batáty, baklažán, cuketa, kukurica, mrkva.. 

OVOCIE - jablká, hrušky, banány, jahody, maliny.

HUBYšampiňóny, hliva ustricová ale aj napríklad lesná (dokonca aj tie nejedlé pre nás)

BIELKOVINY – dafnie, gammarus (posypať jedlo raz za mesiac)

VÁPNIK - sépiovka, škrupiny z vajec, mletý vápenec

POTRAVU Z OBCHODU ODPORÚČAJEM VŽDY PRED PODANÍM PORIADNE OPLÁCHNUŤ.


❗ NEVHODNÉ POTRAVINY ❗

Piškóty, granule, kŕmenie pre rybičky, cestoviny, varená zelenina a iné nezmysly o ktorých sa dočítate bohužiaľ na internete.


AKO MANIPULOVAŤ SO SLIMÁKOM?

V prípade brania slimáka do rúk pri čistení ubikácie si treba dávať pozor.  Niektoré druhy a mladé slimáky majú spodnú časť ulity (rastový prúžok) naozaj veľmi citlivú na dotyk.

Ak berieme slimáka do ruky a je nalepený na stene ubikácie tak ho treba postupne "odlepiť" začneme od zadnej časti nohy a prstom pod nohou prst posúvať až k prednej časti tela a pritom slimáka držať druhou rukou za hornú časť ulity  .

V prípade, že slimák nie je nikde nalepený sa berú za hornú časť ulity, ale rovnako treba  trochu pridržať za telíčko aby nespadol.

U mladučkých malých slimákoch je potrebné dbať na väčšiu opatrnosť...pokiaľ robíme selekciu, môžeme si vklude slimáčiky naberať na plastovú lyžičku a osobitne po jednom ich dávať dolu. Vyhýbame sa kontaktu s ulitou, kedže ju majú veľmi krehkú. Pri zlej manipulácií a prasknutí ulity môžu slimáčikovi ostať na ulite jazvy.

❗ V žiadnom prípade slimáka silou neťaháme za ulitu a nestláčame v rastovej časti ulity❗

Ak sa stane, že nedopatrením slimákovi ulitu pretlačíte je potrebné zvýšiť príjem vápnika a nejaký čas naň nesiahať.  V prípade väčších komplikácií dať do samostatného boxu do izolácie na nejaký čas.

ROZMNOŽOVANIE

- sa neodlišuje takmer ničím od ostatných slimákov.

- africké slimáky sú hermafrodity, čiže majú samčie aj samičie pohlavné bunky.

- na to aby ste mali mladé, potrebujete minimálne dvoch slimákov. 🐌🐌

- samooplodnenie je výnimkov.(napríklad Lissachatina Immaculata) - znáška od jedného slimáka musí byť vždy zničená.

- väčšinou sa pária v noci.🌌

- kopulácia trvá aj niekoľko hodín. ⏳

- slimáky si “ľahnú” oproti sebe a vymenia si spermie a vajíčka. 🐌❤️🐌

- krátko po spárení (cca 1-2týždne niekedy mesiac) obaja slimáci (nieje pravidlom, môže naklásť len jeden a ten druhý neskôr) nakladú okolo 100-400 vajíčok iné druhy 4-10 vajec.🥚🥚🥚🥚🥚🥚🥚🥚🥚🥚



Čo robiť ak nájdeme vajíčka? (Liahnutie vajíčok)

Ideš si pozrieť boxy, skontrolovať či je všetko okej a zrazu uvidíš v rohu more vajíčok. A teraz, že čo???

Na liahnutie stačí plastová krabička alebo box

Na dno dáme najlepšie vermikulít (ale môže byť aj lignocel), vajíčka preložíme opatrne do krabičky, trochu porosíme a zatvoríme.  Ideálne napíšeme dátum, kedy si vajka našiel a druh slimáka od ktorého vajíčka sú.  Snažíme sa otvárať čo najmenej tak raz do týždňa kontrolujeme a trochu rosíme podľa potreby.

Liahnutie vajíčok záleží na druhu a teplote

V lete pri niektorých druhoch tak cca 14 dní, niekedy aj 4 týždne.  V zime sa doba môže trošku predĺžiť ale všeobecne platí okolo tých 4 týždňov. U náročnejších druhov aj 6-8 týždňov :)

‼️Selekcia‼️

V prvom rade by som Ti chcela vysvetliť čo vlastne tá selekcia je. Selekciou sa nazýva činnosť, kde každý mesiac preberáme mladé slimáčiky a vyraďujeme najmenšie a najmenej aktívne. Veľa začínajúcich chovateľov to nerobí, pretože im je slimáčikov ľúto. Nemusí. Tie kusy čo vyraďujeme sú choré, slabé alebo majú nejakú genetickú vadu a niesú vhodné do chovu. Tak isto vajíčka po rodičoch bez selekcie sa vždy ničia. 

- nenavidím odpovede typu: “VEĎ NECHAJTE SI Z TÝCH 200 VAJÍČOK TOĽKO KOĽKO CHCETE, A OSTATNÉ DAJTE DO MRAZÁKU.

❗️❗️❗️❗️❗️❗️❗️❗️NIE❗️❗️❗️❗️❗️❗️❗️❗️

- selekcia pri slimákovkoch sa nerobí len tak, má to svoj dôvod a je dôležitý.

- sú druhy slimákov, ktoré sa vyselektujú samé (buď sa nevyliahnu, alebo uhynú hneď po vyliahnutí) a je dalších veľa druhov, ktoré nie, a potrebujú to.

- veľa krát vidím: ❗️“NAČO VLASTNE ROBIŤ TÚ SELEKCIU, JA TIE SLIMÁKY NECHCEM ZABIŤ❗️

- teraz sa pozrite na fotografiu, ktorá je pri príspevku.

- na fotke vidíte slimáky druhu Lissachatina Immaculata.

- ❗️❗️❗️SÚ ROVNAKO STARÉ (3m)❗️❗️❗️a vidíte ten veľkostný rozdiel??

- to znamená, že pri nich neprebehla selekcia, tiež vidíte, že majú nedokonalosti na ulitách.

❗️❗️AKO NA TO❓❗️

- keď Vám slimáčik znesie vajíčka môže ich byt 50-250, keď nie viac.

-❗️VŽDY❗️ necháme ❗️VŠETKY❗️ vajíčka vyliahnuť.🥚🥚🥚

- niektorí chovatelia nechávajú aj polovicu znášky, to je uplne poriadku. 🐌

- následne cca po 3 týždňoch až mesiaci po vyliahnutí spravíme PRVÚ selekciu tak, že všetky slimáčiky preberieme a❗️NAJMENŠIE🐌❗️odložíme stranou do krabičky alebo igelitky a dáme ich do mrazáku (humánny spôsob) - ja osobne ich dávam do mrazáku na 48-72h následne vyhodím do koša, alebo ich ponúkneme niekomu na skrm. 🐢🦎🐓

- DRUHÚ selekciu opakujeme znovu po tých cca 3 týždňoch až mesiaci a znovu vyberieme tie ❗️NAJMENŠIE🐌❗️a spravíme to čo pri prvej.

- po poslednej selekcii nám z tých 200 vajíčok zostane napr. 30 krásnych 💁‍♀️, silných 💪, života schopných🌞 a zdravých 💊 slimáčikov. 🐌🐌🐌

- ide hlavne o kvalitu znášky a podľa toho sa odvíja počet zdravých slimáčikov.

❗ SELEKCIA JE NAOZAJ DÔLEŽITÝ KROK A JE POTREBNÉ ABY SNÍM POČÍTAL KAŽDÝ BUDÚCI CHOVATEĽ SLIMÁKOV❗


Teplota a vlhkosť

Potrebná teplota pre slimáky:

Teplota, ktorá je vhodná na chov je rovnaká takmer pre všetky druhy Afrických slimákov. Druhovo sa líši v pár stupňoch. 

Teplota ktorou nikdy nič nepokazíte je v rozsahu od 22 do 25°C. Čím je teplota vyššia, tým sú slimáky aktívnejšie a žravejšie. Zvládnu teploty aj do 33°C v opačnom prípade dokážu fungovať aj pri nižších cca 15°C, ale vtedy sa už zvyknú zavliečkovať. 

Vhodná vlhkosť:

Vlhkosť vzduchu je potrebné udržiavať od 70 do 85%, ale treba dávať pozor na to, aby neostávala nezjedená potrava dlhšiu dobu. Boli by to ideálne podmienky pre vznik pliesní. Vlhkosť substrátu by mala byť okolo 80-90% dávame si pozor aby sa substrát nezmenil na bahno.

Nahlásiť zneužitie Viac informácií