CERATOPHRYS CRANWELLI x CORNUTA “Fantasy PAC MAN”
Výskyt: Brazília, Bolívia, Paraquay, Argentína
Veľkosť: 8-14 cm
Čeľaď: hvízdalkovití (Leptodactylidae)
Rohatky sú impozantné žaby s veľkou hlavou. Vynikajú pestrým sfarbením. V prírode žijú vo vlhkých biotopoch, čiastočne zahrabané číhajú na korisť, ktorá okolo nich prejde. Koristi sa zmocňujú rýchlym výpadom. Dospelá rohatka môže uloviť a prehltnúť aj dospelú myš.
Chov v teráriu
Rohatka je pozemný druh, takže je dôležitá skôr plocha dna. Na umiestnenie mláďat môžeme použiť fauna-box, pre dospelé žaby terárium o ploche dna aspoň 30x40cm.
Rohatky pochádzajú z teplých vlhkých oblastí, ako substrát bude teda vhodný materiál, ktorý udrží v teráriu vlhkosť. Rohatky sú citlivé na odrenie, preto musíme vybrať substrát o ktorý sa nezraní, napr. lignocel alebo rašelinu (udrží vlhkosť) zmiešanú s jemným terárijným pieskom (má tvar guličiek - nie je ostrý) a terárijnou kôrou.
Substrát by mal dosahovať vrstvy aspoň päť cm, rohatky sa do substrátu totiž rady zahrabávajú (napr. sa tak chladia alebo „číhajú" na potravu). Ďalším nevyhnutným vybavením terária pre rohatku je vodná plocha, ktorá bude mať funkciu bazénika v ktorom sa bude rohatka kúpať (dôležité napr. pre dobrétrávenie a vylučovanie) a tiež pre udržanie vlhkosti vzduchu.
Vodná plocha môže byť zaistená buď typom terária - paludárium alebo umiestnením misky s vodou, ktorú budeme pravidelne vymieňať. Miska by mala mať taký tvar aby sa do nej az nej rohatke ľahko liezlo a stĺpec vody by mal byť maximálne rovnako vysoký ako sama rohatka aby sme zamedzili nebezpečenstvu že sa nám rohatka utopí.
Terárium rosíme dvakrát denne (ráno a večer) tak, aby substrát bol dostatočne vlhký, ale nie priam rozbahnený.
Teplota v teráriu by mala byť cez deň 25-30 °C, v noci 20-24 °C. Pri prezimovaní by teplota ešte mala klesnúť cez deň na 18 °C a cez noc na 16 °C.
Tieto hodnoty spoločne so vzdušnou vlhkosťou je vhodné kontrolovať terárijným teplomerom a vlhkomerom.
Teplotu v teráriu zaistíme buď výhrevnou doskou, ktorú pripevníme najlepšie na zadnú stranu terária, nie na dno, pretože rohatky sa zahrabávajú do substrátu aj z dôvodu ochladzovania, alebo, ak nám to výška terária dovolí, výhrevnou žiarovkou.
Na osadenie akvária rastlinami sa najlepšie hodí rod Scindapsus, Syngodium, Aglaonema a odolnejšie druhy bromélií alebo papradí.
Potrava:
Mláďatá kŕmime stredne veľkými cvrčkami, neskôr veľké cvrčky, sarančatá, dážďovky, raz až dvakrát mesačne malé myší holátko, voda, vitamínové a minerálne doplnky pre terárijné zvieratá.
Rohatky chováme samostatne, môžu byť voči sebe agresívne. Pri chove viacerých jedincov pohromade musia byť žaby rovnako veľké, aby silnejší nezjedol slabších jedincov.
Pri chove dospelých rohatiek musíme zachovávať opatrnosť pri manipulácii v teráriu. Dokážu veľmi citeľne uhryznúť, majú silný stisk a môžu spôsobiť nepríjemné poranenie prstov.